Yol Çizgileri

15.02.2019 21:00

 

1.       Kesik kesik yol çizgisi: Trafik kurallarına uyulması şartıyla sürücüler öndeki araç geçilebilir, şerit değiştirilebilir.
  

2.       Devamlı yol çizgileri: Bu çizgi boyunca hiçbir sebeple öndeki araç geçilmez, şerit değiştirilmez.
   

3.       Kesik ve devamlı yol çizgisi: Sadece bir yönde geçme yasağı getirilmiştir, araca yakın olan çizginin anlamına göre hareket edilir.
   

4.       Yan yana iki devamlı yol çizgisi: Bu çizgi taşıt yolunu bölünmüş yol durumuna getirmiştir, ayırıcı (refüj) anlamındadır. Hiçbir sebeple çizgilerin soluna karşı, yönden gelen araçlar bölümüne geçilmez.
  

5.       Yaya geçidi çizgileri: Yayaların taşıt yolundan karşıdan karşıya güvenli geçmelerini sağlamak için çizilmiş çizgilerdir.


6.       Yazı ve işaretler: Sürücüleri yönlendirmek maksadıyla taşıt 13,18 cm yolu üzerine yazılan yazılar, rakamlar ve işaretlerdir. Sürücüler bu yazı ve işaretlerin ifade ettiği anlamlara göre hareket etmek zorundadırlar. Gerekli hallere, yapım, bakım ve onarım yapılan yerlerde yol çizgileri sarı renkte, olup mutlaka uyulması gereklidir.

         

 

7.       Diğer işaretleme elemanları: Trafik güvenliğini sağlamak için taşıt yolu üzerine, kenarına uygulanmış olan tesisat ve materyallerdir.

·        Karayolu kenar taşları,

·        Kar direkleri,

·        Yer butonları,

·        Oto korkuluklar,

·         Bordür taşları.